Výstava obrazů Miloslava Křesťana, Jany Nagyové a Ladislava Nagye edit delete

13.7.2016 | Dana Josková

Kulturní zařízení města Ždírec nad Doubravou a Osadní výbor Nové Ransko srdečně zvou na výstavu obrazů Miloslava Křesťana, Jany Nagyové a Ladislava Nagye

Výstava bude zahájena VERNISÁŽÍ v pátek 15.7.2016 od 17.00 hodin v galerii Doubravka nad městskou knihovnou, Brodská 120 a potrvá do 31.8. 2016.

 

Výstava obrazů rodáků z Nového Ranska: Miloslav Křesťan, Jana Nagyová - rozená Pujmanová a její manžel Ladislav Nagy

Miloslav Křesťan (1909 – 1979)
Muzikant, kapelník, malíř – slova, která se starší generaci vybaví při otázce “kdo byl Miloslav Křesťan“. Mladší generaci toto jméno většinou již nic neříká.
Miloslav Křesťan byl všestranně nadaný a patřil k výrazným osobnostem, a to nejen na Novém Ransku. Hrál na housle a na klavír a hraní na tyto nástroje také vyučoval. Založil taneční orchestr, opravdu to nebyla tehdy běžná venkovská dechovka, v něm byl nejen kapelníkem, ale hrál především na housle a zpíval. Dále byly v orchestru zastoupeny saxofony, pozouny, trubka, bicí.
Výtvarné nadání se u něho projevovalo již v dětství. Podle jeho neteře se v rodině tradovalo, že si jako školák nakoupil v Hlinsku „barvičky“ a účet nechal poslat domů. Začínal jako samouk, později absolvoval kurzy u akademických malířů, ale bohužel se nepodařilo zjistit, co a kde studoval.

Jana Nagyová, rozená Pujmanová, dcera Jana Pujmana, spolumajitele Továrny na stroje a slévárny na Novém Ransku, kde žila s rodiči a bratrem do roku 1949. Po znárodnění továrny v roce 1949 se museli z Nového Ranska vystěhovat. Vystudovala Vysokou školu pedagogickou University Karlovy v Praze, obor výtvarná výchova a dějepis. Provdala se za profesionálního hudebníka Ladislava Nagye.

Ladislav Nagy – houslista, dlouholetý člen Slovenské filharmonie v Bratislavě, působil i ve filharmonických orchestrech v zahraničí (Reykjavík, Kanárské ostrovy a další). Při zaměstnání absolvoval studia, ve kterých rozvíjel svůj zájem o výtvarnou tvorbu.
V současné době žijí manželé v Kostelci nad Labem.