Jak se bavili senioři v roce 2008? edit delete

30.3.2009 | Soňa Zvolánková

Tradiční akce začínají od ledna pořádáním hudebních podvečerů s písničkami s hasičskou skupinou „HUŠU“. Někdy není dobré počasí, ale seniory to neodradí a přijdou si popovídat a zazpívat. Tyto hudební večery se konaly 15. ledna 2008 a 5. února 2008. Únor je nejkratším měsícem roku a snaží se již koketovat s jarem. Slaví se „Hromnic – zimy polovic“, jak říká přísloví. Připravujeme výzdobu společenské místnosti a podáváme drobné občerstvení. Zima však nebyla jak má být, ale mrzlo.

Jaro? Přináší svátky Velikonoc. Dne 18. března 2008 jsme se opět sešli v prostorách pečovatelského domu vyzdobeného k Velikonocům. Pro seniory připravujeme větvičky rozkvetlé břízy s velikonoční ozdůbkou. Mnohdy při procházce přírodou spatříme květy sněženek, bledulek a kočiček jívy, prostě příroda se začíná probouzet. 5. dubna 2008 jsme jeli na divadlo do Přibyslavi na hru „Karneval v Benátkách“. Dne 3. května 2008 se konalo tradiční „Setkání seniorů“ za účasti Městského úřadu v kulturním zařízení v Horním Studenci. K tanci a poslechu hrál pan Aleš Bílek. Bylo podáváno malé pohoštění a rozdávány dárky, keramické pantoflíčky s přáním jara ve tvaru čtyřlístku, které jsme vlastnoručně tvořily. Zahájení jako vždy provedl pan starosta Jan Martinec. Tato akce se opět vydařila, což vyjadřuje účast seniorů.

V letních měsících žádné akce nepřipravujeme a relaxujeme.

Na den 30. srpna 2008 byl uspořádán výlet do Botanické zahrady Praha, dále do Koněpruských jeskyní a okolí se zastávkou v parku Průhonice. Tamní zámek je pro veřejnost uzavřen.

Přichází podzim a opět se scházíme 7. října 2008 a pokračujeme podvečerem s písničkami. Na zahájení, jako na přivítanou seniorům, vždy připravujeme občerstvení. Další večer se konal 4. listopadu 2008 od 17.00 hodin s hudebníky hasičského sboru. Krásná podzimní procházka přírodou, spadaným listím, plná vůně a barev patří k těm nejkrásnějším v roce.

Nadcházejí chvíle příprav na svátky Vánoc, a proto se scházejí i senioři dne 9. prosince 2008, aby si společně zanotovali koledy i písničky s našimi hudebníky. „Sním o Vánocích bílých…“, tak kdysi z rádia zněla příjemná melodie písniček interpretů Ivetty Simonové a Milana Chladila. Čas letí a tóny dodnes zní v uších pamětníků, ale kam se poděly ty svátky klidu, zvuk rolniček, besedy se sousedy a drobnosti darované s láskou? Kam zmizela ta prává atmosféra Vánoc? Propadla se někam na dno civilizace, okořeněná blikajícími světly neonů a neustálým chvatem. Skoro se zapomnělo na hodnoty vzešlé z tradic a že jednou nebude na co vzpomínat. Vraťme se společně do dávných tradic časů, kdy na Vánoce bývalo sněhu po kolena a v přítmí světnice vonělo jehličí a mateřídouška na rozpálené plotně. Lidé zpívali koledy a měli k sobě blíž. Zkusme alespoň o vánočních svátcích zastavit čas. Dosti té poezie a při svíčkách a vánoční výzdobě se opět vraťme do skutečnosti. Také seniorům naděloval Ježíšek balíčky, ve kterých byla čokoládová mince pro štěstí, sněhuláček a přáníčko s vánočním motivem.

Závěrem hodnocení činnosti bych chtěla popřát všem do nového roku vše dobré a hlavně zdraví. Děkujeme za pomoc a finanční příspěvek Městskému úřadu na naší činnost seniorů. Tímto zdravíme i ostatní občany a zveme Vás mezi nás.

 

Miluše Mühlfaitová, Klub seniorů Ždírec nad Doubravou

Soubory ke stažení:
jpg HUSU.jpg 149 kB „HUŠU“ hudební skupina hasičského sboru.
jpg Posezeni_s_pisnickou.jpg 0.6 MB Posezení s písničkou.
jpg Velikonocni_vyzdoba.jpg 144 kB Velikonoční výzdoba v Domě s pečovatelskou službou.
jpg snehulacci.jpg 264 kB Sněhuláčci – vánoční dáreček pro seniory.