Jasná kometa na obloze edit delete

4.7.2001 | Michal Švanda

Komety jsou poslové z nejvzdálenějších partií naší Sluneční soustavy. Jsou to vlastně obrovské koule z ledu a prachu s velikostmi řádově v kilometrech. Ve vzdálených částech solárního systému bychom o nich vůbec neřekli, že jde o kometu, jak je známe. Přibližováním ke Slunci se ale jejich povrch velmi intenzivně zahřívá a led se odpařuje. Uvolněný plyn a prach odrážejí záření Slunce a vytvářejí kolem kometárního jádra obrovských oblak zvaný koma. Během přibližování ke Slunci podléhají částečky komy tlaku slunečního záření a vytvářejí několik desítek tisíc kilometrů dlouhý ohon komety.

Letošní kometa LINEAR je produktem robotického dalekohledu Lincoln Laboratory Near Earth Asteroid Research (zkr. LINEAR) v Novém Mexiku, který každou noc systematicky prohledává celou oblohu a hledá na ní potenciálně nebezpečné planetky (tzv. křížiče), které by se mohly přiblížit velmi blízko Zemi a možná se s ní i srazit. Dalekohled každou noc produkuje gigabajty dat, které podléhají jen jediné pečlivé analýze v následujících čtyřiadvaceti hodinách a pak se data smažou v důsledku nedostatku peněz.

Letošní kometa se vůbec nezdála zajímavou pro pozorovatele nevládnoucího silným dalekohledem. Jenže co čert nechtěl, v březnu tohoto roku se jádro rozpadlo na dva kusy a kometa se prudce zjasnila. Byla velmi snad pozorovatelná pouhým okem pozorovateli na jižní polokouli planety.

Dnes se kometa pohybuje souhvězdím Ryb, které je brzy ráno (asi tak ve dvě hodiny) pozorovatelné i z České republiky a velmi rychle se přesouvá do okřídleného Pegase. Při hledání vám snad napomůže mapka s vypočítanou polohou komety (počítáno programem SkyMap).

Kometu již spatřilo několik pozorovatelů z České republiky. Bohužel její jasnost bude pomalu slábnout, a tak zatímco dnes můžete spatřit kometu pouhým okem (pokud si přivstanete), za čtrnáct dní již pravděpodobně budete potřebovat lovecký triedr.

Byla by škoda propásnout jedinečnou šanci.