Možnosti připojení k internetu edit delete

24.1.2001 | Jiří Pavlíček

Často se mě lidé ptají co potřebují k tomu aby se mohli připojit k internetu, kolik je to bude stát apod. V tomto krátkém článku se pokusím shrnout svoje několikaleté zkušenosti a doporučení.

Jaké tedy mají občané a firmy na území Ždírce možnosti?
Přístup k internetu v naší Místní lidové knihovně
Internet pro veřejnost ve ždírecké knihovně je dostupný od 18.října 1999. Služeb internetu je možné využívat v půjčovní dny, tedy v úterý a ve středu od 8:00 do 11:00 a dále pak od 13:00 do 17:00. Pro veřejnost je k dispozici 1 počítač s připojením k internetu.
V ostatní dny je možné využívat služeb internetu vždy po dohodě s paní Lédlovou v souladu s provozní dobou místní knihovny. Uživatelé si mohou zamluvit internet max. na tři hodiny provozu denně. Zamluvit stanici je možno i telefonicky na čísle 0453/694620. Poplatek za internet činí 10,-Kč za 15 minut. Těchto služeb do konce roku 1999 využilo 42 uživatelů internetu.
Informace pro tento článek ochotně poskytla paní Lédlová - vedoucí Místní lidové knihovny.

Připojení pomocí běžné telefonní linky
Pro běžné domácí i firemní uživatele je patrně nejdostupnější připojení pomocí modemu po běžné telefonní lince. Potřebujete k němu počítač s procesorem Pentium a novějším (možné je též připojovat se s počítačem třídy 486, kvůli rychlosti a množství paměti ovšem musíte však používat starší verzi internetového prohlížeče který ale nepodporuje některá novější rozšíření využívaná při tvorbě WWW stránek). K počítači potřebujete modem, vzhledem k cenám je nejvhodnější koupit modem s rychlostí 56kb podporující protokol V.90. V našem UTO poskytovatelé tuto rachlost zatím nepodporují, ale je to pouze otázkou času. Modemy existují tzv. interní a externí. Interní modem je karta, která se vloží do počítače - instalaci svěřte odborníkovi, předem si ověřte zda má váš počítač volnou pozici pro rozšiřující karty. Výhodou interního modemu je nižší cena (asi o 1 000,-) a méně kabelů \"za počítačem\". Externí modem je krabička, která se připojuje nejčastěji na sériový port. U externího modemu máte díky jeho světelné signalizaci lepší přehled o probíhajícím spojení a jeho další výhodou je snadná přenositelnost.
Tím jsme uzavřeli kapitolu o hardware a nyní k software. Budete potřebovat minimalně internetový prohlížeč a poštovní program. Pokud chcete českou verzi prohlížeče a poštovního programu, je váš výběr téměř jasný: Microsoft Internet Explorer (prohlížeč) a Outlook Express (poštovní program). Zvládnete-li obsluhu programu v anglické verzi, můžete též sáhnout po Netscape Communicatoru nebo po Opeře. Existuje samozřejmě mnoho jiných prohlížečů a poštovních programů, ovšem nepodporují některé standardy a protokoly.
Nyní je potřeba vybrat poskytovatele připojení a zřídit si u něj připojení. Co máte od poskytovatele očekávat onou registrací? Dostanete telefonní číslo na kterém je modemové poli poskytovatele, IP adresy DNS, svoje přihlašovací jméno a heslo. Součástí připojení je též poštovní schránka - e-mailová adresa. Bohužel vám též začnou chodit faktury za připojení :(
Obvykle vám poskytovatel i nabídne nakonfigurování počítače pro připojení, pod tím si můžete představit instalaci internetového prohlížeče a poštovního programu, instalaci modemu, nastavení telefonního spojení a nastavení poštovního programu. A nyní již můžete začít \"browsit\" a \"mailovat\" :)

Připojení pomocí GSM mobilního telefonu
Tento způsob připojení je patrně nejdražší, měřeno přenesenými daty, má však svoje výhody ve mobilnosti připojení. Potřebujete k němu GSM mobilní telefon libovolného operátora, který musí mít aktivovány datové služby, odpovídající počítač a projovací kabel. Dále potřebujete dostatečně kvalitní signál, protože datové služby jsou náročnější na kvalitu přenosu než běžný hlasový hovor.

Připojení pomocí bezdrátové technologie BreezeNet
Ve velké části obce je možné též bezdrátové připojení k internetu, důležitá je zde přímá viditelnost chotěbořského sila. Toto připojení je z cenových důvodů vhodné spíše pro firmy, které potřebují rychle reagovat na e-maily nebo je pro ně důležité připojení v denních hodinách. Zřízení přípojného bodu stojí okolo 6900,-, měsíční tarif je podle přenesených dat a začíná již od 490,-. K tomu je ještě nutné přičíst buď zakoupení přijímače (36 000,-), jeho leasing (od 1200,- měsíčně) nebo pronájem (od 800,- měsíčně). Bližší technické i cenové informace poskytne pan Horáček z INCO Chotěboř.