Slunce plné skvrn edit delete

8.9.2001 | Michal Švanda

Slunce je naší nejbližší hvězdou. Již v dávných dobách si lidé všímali, že se tu a tam na jeho povrchu objeví tmavý bod, který neuměli nijak vysvětlit.

Ve škole se učíme, že na Slunci se občas vyskytují sluneční skvrny, místa chladnější, proto se nám zdají tmavší. Co se již ve škole neříká je, že sluneční skvrny mohou být za vyjímečných podmínek pozorovatelné pouhým okem. Musíme si trochu pomoci při ztmavování oslňujícího slunečního disku, ale v principu není příliš velká vzácnost skvrny na disku Slunce vidět.

Přiložený obrázek, pocházející z kosmické sluneční observatoře SOHO, ukazuje aktuální stav slunečních skvrn tak, jak jsou vidět v dalekohledu.

Ty větší z fotografovaných jsou zcela jistě viditelné pouhým okem. Otázkou zůstává, jak se na Slunce správně dívat.

Rozhodně dopředu patří důležité varování - NIKDY A ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ SE NEDÍVEJTE NA SLUNCE BEZ OCHRANNÝCH POMŮCEK!!! Pohled pouhým okem sice pouze bolí a neměl by nijak vážněji uškodit, ale již malý dalekohled několikrát násobí energii Slunce a mohl by znamenat trvalou ztrátu zraku!

Při pohledu na mateřskou hvězdu tedy používáme filtry, které zeslabí její svit. Dá se sice koupit speciální fólie, ale pořizovací cena jednoho listu formátu A4 se pohybuje kolem šesti set korun, takže zvídavý český člověk si musí pomocí svépomocí.

Velmi vhodné pozorovací pomůcky jsou vnitřky počítačových disket. A to spíše těch starších, velkých, 5,25 palcových nebo 8 palcových, protože jsou dělány jinou technologii a neruší obraz tolik, jako malé, 3,5 palcové diskety. Podobně vhodně poslouží například celofánový lesklý obalový materiál na květiny nebou hliníková fólie (alobal). Amatérští fotografové mohou využít černobílý film, který nechají osvítit a pak jej vyvolají (do maximální černi). V neposlední řadě je mezi národem českým rozmístěna spousta speciálních brýlí, která se používala při pozorování zatmění Slunce v srpnu roku 1999. Mnohem více dostupné jsou svářečské filtry číslo 13 nebo 14.

Na zeslabení svitu Sluníčka rozhodně nestačí sluneční brýle (byť s UV filtrem).

Pokud vás to zajímá, klidně se na Slunce dívejte každý den. Uvidíte, jak skvrny cestují po povrchu a jak se mění jejich počet. Právě v současné době (začátek září) je jich na Slunci až běda a spousta z nich je pozorovatelná pouhým okem.