Vlasatice ozdobí večerní oblohu edit delete

13.2.2002 | Michal Švanda

1.února tohoto roku si japonský astronom Kaoru Ikeya, pozorující pětadvaceti centimetrovým dalekohledem v prefektuře Shizuoka všiml malého mlhavého obláčku v souhvězdí Velryby. Téže noci učinil nezávisle stejný objev Daqing Zhang z provincie Henan v Číně. Je to spíše s podivem, že k objevu komety došlo vizuálně, neboť v současné době efektivně pracujícímu robotickému hledači LINEAR neunikne obvykle ani ta pověstná myš a i tento čin dvou amatérských hvězdářů poukázal na možné díry projektu, který by nás měl varovat před potenciálními dopady velkých meteoritů. Objev byl proto v astronomické sféře spíše překvapením. První výpočty ukázaly, že kometa by se mohla stát kouskem viditelným pouhým okem na jaře letošního roku. Opakovaná měření jasnosti ukázala, že v druhé polovině března by se kometa mohla stát výrazným objektem večerní oblohy. Vlasatice dostala po svých objevitelích jméno Ikeya-Zhang a označení C/2002 C1.

Jak to tedy bude vypadat? Situaci znázorňují dvě mapky – první z nich ukazuje pohyb komety mezi souhvězdími. Na večerní obloze budou záchytnými body jasné planety Saturn a Mars, přičemž Mars se také velmi rychle pohybuje, proto je znázorněna i jeho dráha mezi hvězdami. V orientaci mapky pomůže blízký Aldebaran ze souhvězdí Býka a výrazná otevřená hvězdokupa Plejády. Na druhé mapce je znázorněna poloha komety, planet a také hvězd vůči západnímu obzoru. Mapka je platná pro 1. březen v 20:00, 15. březen pro 19:00, 1. duben 18:00 a 15 duben 17:00. Pro pozdější hodiny než uvedené je potřeba si uvědomit jistý posun oblohy vůči obzoru.

Kometa by měla být pouhým okem pozorovatelná od půlky března do první dekády dubna letošního roku. V první polovině března a pak ve zbytku dubna si budete muset zřejmě vzít na pomoc dalekohled (stačí např. lovecký triedr 7×50). Při hledání komety doporučuji vycházet z přiložených mapek a jako startovní bod zvolit jasnou planetu Mars, jež se na obloze v zapadajícím Slunci prozradí svou nápadně červenou barvou. Dalším pomocným bodem může být nepřehlédnutelné písmeno “W” souhvězdí Kasiopeji. Kolem 4. dubna bude situace zvláště zajímavá, neboť se Ikeya-Zhang bude nacházet poblíž galaxie M 31 v Andromedě a tak dvojice kometa-galaxie bude jistě slibným cílem pro pozorovatele vybavené menšími dalekohledy.

Nicméně vlasatice jsou objekty vrtkavé, nikdo nedovede předpovědět, co se může stát, takže veškeré propočty jejich jasnosti mají charakter asi jako předpověď počasí. Přesto už teď je kometa zajímavou nabídkou pro milovníky nebeských objektů pozorující menšími dalekohledy a doufejme, že se nestane nic tak mimořádného, co by znemožnilo její sledování pouhým okem.

Přeji vám krásnou podívanou.