Knihy

Historie dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou

Obalka-knihy-Historie-drevarskeho-prumyslu-ve-Zdirci-n

Kniha „Historie dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou“

Ke 150. výročí dřevařského průmyslu ve Ždírci vydalo město Ždírec nad Doubravou knihu „Historie dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou“, která byla pokřtěna 17.6.2023 při oslavách výročí. 

Kniha je napsaná jako seriál. Plyne v čase, text upozorňuje na řadu zajímavostí, mapujeme práci jednotlivých správců pily, později ředitelů, pochopitelně se nevyhneme temným momentům - bombardování Ždírce v květnu 1945, znárodnění, požár v roce 1979 atd. V archivech se nám podařilo najít řadu pozoruhodných věcí, příkladem jsou detailní stavební plány zdejšího areálu z prvních dekád 20. století, pod kterými je podepsán mimo jiné místní stavitel Václav Vachek. 

Kniha je zároveň popis lokálních dějin. V textu se podařilo popisovat kromě dění na pile také dění v obci, blízkém okolí, autoři citují z lokálního tisku, který velmi dobře vykresluje náladu ve společnosti té dané doby. 


Cena: 400 Kč


Pamětní kniha obce ždírecké (1932 - 1946)

Kronika-zdirecka-1

Pamětní kniha obce ždírecké (1932 - 1946) aneb vývoj Ždírce před rokem 1946 očima místního kronikáře, I. díl

První svazek ždírecké kroniky doplněný dobovými fotografiemi a dokumenty. Kniha si klade za cíl umožnit všem nahlédnout do nepříliš vzdálené historie, o které toho ale většina z nás mnohé neví.


Cena: 150 Kč


PAMĚTNÍ KNIHA OBCE ŽDÍRECKÉ (1946 - 1967)

DSC-0295

Pamětní kniha obce ždírecké (1946 - 1967), II. díl

Druhý svazek pamětní knihy obce ždírecké, která je věrným opisem kroniky obce z let 1946 až 1967. Kronika popisuje zejména poválečnou obnovu Ždírce, obce, která vstala doslova z prachu a popela.


Cena: 150 Kč


Pamětní kniha obce ždírecké (1968 - 1990)

DSC-0294

PAMĚTNÍ KNIHA OBCE ŽDÍRECKÉ (1968 - 1990), III.díl

Třetí svazek pamětní knihy obce ždírecké, který zachycuje období z let 1968 - 1990.


Cena: 250 Kč

Zvýhodněná cena při koupi všech dílů: 500 Kč


Ždírec nad Doubravou včera a dnes

DSC-0297

Kniha Ždírec nad Doubravou včera a dnes

Kniha nabízí výjimečnou možnost vidět, jak čas proměnil podobu města a jeho místní části. Na dobových fotografiích, v kontrastu se současnými snímky, je zachycena postupná proměna města a místních částí do dnešní podoby.


Cena: 250 Kč


Historie a současnost podnikání na havlíčkobrodsku

DSC-0306

Kniha Historie a současnost podnikání na Havlíčkobrodsku

Kniha popisuje, jak velký vliv a význam má podnikání na rozvoj měst a regionů v ČR. První část popisuje vznik a rozvoj podnikání v regionu Praha. Druhá část popisuje firmy a podnikatele současnosti na Havlíčkobrodsku.


Cena: 40 Kč

Historie sboru dobrovolných hasičů

DSC-0298

Brožura Historie sboru dobrovolných hasičů ve ŽDÍRCI NAD DOUBRAVOU

Brožura byla vydána Sborem dobrovolných hasičů ve Ždírci nad Doubravou k 110. výročí svého založení. Popisuje vznik, počátky a historii SDH Ždírec nad Doubravou. Brožura je doplněna o dobové i současné fotografie.


Cena: 25 Kč

Údavy 

DSC-0304

Údavy- Historie a současnost obce a sdh ii.

Rozšířená publikace vydaná k 120. výročí SDH Údavy. Kniha není odbornou historickou publikací, jde o souhrn vzpomínek, výpisů z kronik a dostupných informací z veřejných zdrojů. Kniha je doplněna historkami a vzpomínkami místních občanů.


Cena: 150 Kč

SEČ 1920-1936

DSC-0303

SEČ 1920-1936, VÝSTAVBA JEDNÉ PŘEHRADY

Kniha vypráví příběh o Sečské přehradě. O projektu a vzniku přehrady, financování stavby, samotné stavbě přehrady, ale i lidských osudech se stavbou spojených. Sestaveno z dochovaných archivních materiálů.


Cena: 320 Kč

Osudové roky české státnosti

DSC-0299

Osudové roky české státnosti - stručný průvodce českou historií 20. století

Publikace se zabývá zásadními okamžiky vývoje našeho státu od jeho osvobození z područí Rakouska-Uherska, rozkvětem první republiky, válečnými roky, zvůlí totalitního režimu a počátkem svobodného demokratického státu. Doplněno o autentické příběhy pamětníků a příběhy lidí, kteří usilovali o naší svobodu.Cena: 110 Kč

V zajetí lovecké vášně 

DSC-0327

Václav Augustin - V zajetí lovecké vášně

Kniha Václava Augustina V zajetí lovecké vášně nás provádí skrytými místy lesa a učí vnímat i malé detaily, podle kterých můžeme poznat, kudy prochází lesní zvěř, kde možná hnízdí dravci, kdy les navštívit.

V knize se čtenář dozví mnoho o tom, jak vypadá správa lesa, mnohé o zákulisí pravidel pro lov a jakým vývojem lesnictví prošlo za poslední desítky let. Celá kniha je proložena překrásnými a zajímavými fotografiemi.

Cena: 499 Kč

V zajetí sokolnictví ii

DSC-0326

Václav Augustin - V zajetí Sokolnictví II

V říjnu 2020 vyšla kniha V zajetí sokolnictví II. Výpravná obrazová kniha s více než 800 fotografiemi dravců a lidí okolo nich a příběhy, které vás přesvědčí, že sokolnictví není jen úžasný koníček, ale především způsob života.Cena: 495 Kč


Vysočina do kapsy

DSC-0302(1)

Vysočina do kapsy - Vladimír Kunc

Obrazová publikace obsahuje téměř 200 fotografií Kraje Vysočina. Kniha je doplněna úvodním textem a popiskami fotografií v české, německé a anglické verzi. Jako přílohu kniha obsahuje DVD, opět ve třech jazykových verzích.


Cena: 150 Kč 

HAVLÍČKOBRODSKO DO KAPSY

DSC-0301(1)

hAVLÍČKOBRODSKO DO KAPSY - vLADIMÍR kUNC

Malá obrázková publikace obsahuje téměř 200 fotografií Vladimíra Kunce a zachycuje krásy Havlíčkobrodska. Kniha je doplněna úvodním textem a popiskami fotografií v české, německé a anglické verzi. V knize jsou popisována ubytovací zařízení, města a obce Havlíčkobrodska. Důraz je kladen především na obrazovou část o památkách a přírodních krásách Havlíčkobrodska.


Cena: 150 KčHorní a nový studenec

20230303-113315

Horní a nový studenec - Historie a současnost

Brožurka byla vydána k významnému jubileu 700 let od první zmínky o této malé obci na Vysočině pod Železnými horami. Publikace přináší čtenářům bližší poznání historie a života mnoha generací studeneckých občanů a samotného života v obci. Publikace vznikla ve spolupráci občanů Studence, vedení města Ždírec nad Doubravou a Jany a Petra Šimákových. Vydáno v roce 2014.


Cena: 50 Kč