MUDr. Zdeňka Čermáková

deňka Čermáková, fotografie z roku 1932 , kdy jí bylo 48 let.MUDr. Zdeňka Čermáková, se narodila 20. února 1884 v Novém Studenci (Ždírec nad Doubravou) v rodině sládka a nájemce malého zámeckého pivovaru. Zdeňka byla první dítě, postupně jí přibyli další tři sourozenci. V roce 1891 se rodina přestěhovala na Královské Vinohrady. Zdeňka maturovala v roce 1903 na Dívčím soukromém gymnasiu spolku Minerva a ihned nastoupila na českou lékařskou fakultu Karlovy University v Praze (tehdy Karlo-Ferdinandovy University). Zde promovala 16. ledna 1909, byla v pořadí 10 ženou, která získala toto vzdělání na české universitě.

Po promoci působila MUDr. Zdeňka Čermáková krátký čas v Luži-Košumberku, v léčebně pro tuberkulózní děti. V dubnu 1910 se seznámila, zcela náhodně s paní Annou Geistlichovou, která usilovně sháněla lékaře pro Bašku, kde se její muž chystal založit mořské lázně.

Zdeňka Čermáková začala v Bašce ordinovat 6. května 1910 jako provizorni liječnik ve vile Šeršić na obale ...

Zdeňka Čermáková, věnovala baščanům 42 let obětavé služby. Doktorica Zdenka, jak ji nazývali Chorvati, nebo slečna doktorica, jak ji nazývali Češi se stala legendou ještě za svého života. Byla prý jediným lékařem na Krku za první světové války, a také prý byla osobní lékařkou Charlotty Garigue Masarykové, manželky prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka.

Důchodu dosáhla jako učitelka zdravovědy na obecné škole v Bašce. 8.dubna 1965 odešla na vlastní žádost do Domu za starije i nemoćne osobe ve Volosku, Opatija. Zde zemřela 16. ledna 1968 v 18,30 hodin ve věku nedožitých 84 let. Na hřbitově v Bašce je uvedeno chybně

místo úmrtí: 17. ledna 1968 v Bašce. V Bašce je po ní pojmenováno zdravotnické středisko a ulice.

17.července 2014 navštívil hřbitov v Bašce pan Luděk Hájek s rodinou a zjistil, že na náhrobku dr. Čermákové je již uvedeno správné datum narození i úmrtí. Pouze místo úmrtí zůstává nezměněno, tj. Baška místo Volosku. Panu Hájkovi tímto děkujeme za pozorné čtení webu města.

Pro ty, kdo chtějí vědět více:
http://www.chorvatsko.cz/tema/baskacesi2..html

Vybráno z článku Česká lékařka v Bašce: Ladislav Chrudina, Praha

baska

Foto: Luděk Hájek, 17.7. 2014